Hakkında

Banu Gökcül
Hakkında

Davranış bilimleri ve NLP uzmanı olan eğitmen, yazar ve profesyonel konuşmacı Banu Gökcül, İzmir’de dünyaya geldi. Lisans eğitimini ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimleri’nde tamamladı.

Öğrencilik yıllarında sorguladığı hayatın anlamının insanın keşfinde saklı olduğunu anladı. Ve bir yandan iş hayatı bir yandan çeşitli NYU, New School, Harvard okulların, neuro science ve psikoloji bölümlerinden aldığı derslerle ilgisi farklı bir yöne döndü. Ardından Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Davranış Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans programını bitirdi.

Kendini ve insanı keşif sürecine 5 ay süren Hindistan ve Nepal yolculuğu ile devam etti. Bu deneyimin yaşamında yarattığı etkileri ve deneyimlerini Atlas Dergisi’nde (1995) yayınlandı.

Ardından Virginia’da Yoga Öğretmenliği eğitimi aldı ve yoga dersleri verdi.. Bu sırada ders veriyor olmanın kendisini geliştirdiğini ve bilgilerini zenginleştirip keskinleştirmesi açısında son derece motivasyon olduğunu anlayınca bunu meslek olarak yapamya karar verdi. Columbia Üniversitesi’nde Sunum Teknikleri ve Değişim Yönetimi eğitimlerine katıldı. Gökcül, yurtdışında psiko-drama ve grup dinamikleri üzerine sertifika programlarına katıldı. Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen iki yıl süren bir eğitimin ardından, Psiko-Drama Eğitim Sertifikası’na sahip oldu.

2000’de NLP ile tanışarak NLP üzerine dünyanın ilk Master Trainer’ı Dr. Wyatt Woodsmall ve Master Trainer Robert Smith ile “Practitioner”, “Master Practitioner” ve “Trainer” düzeyinde çalışmalar yaptı. Gökcül’ün akademik alandaki insanı keşif çabaları, halen Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi, Örgütsel Davranış Bölümü’nde devam etmekte olan doktora programı ile sürmektedir. Milton Erickson Hipnoz eğitim sertikası programı ile eğitimleri güçlendirdi…

2010 yılından bu yana, Göksel Karabayır yönetiminde, ünlü Alman psikiyarist Bert Hellinger’in kurucusu olduğu, “Aile Konstelasyonu” teknikleri ile aile ve şirket içi sorunların çözülmesi ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Profesyonel iş yaşamı boyunca çeşitli televizyon kanallarında program yapımcılığı ve yöneticilik yapan Gökcül, Rota Eğitim ve Danışmanlık’la başlayan eğitmenlik deneyimini bugün kurucusu olduğu Akarma Eğitim ve Danışmanlık bünyesinde devam ettirmektedir. Eğitimlerin yanısıra Gökcül, bireysel ve kurumsal koçluk uygulamaları ile edinmiş olduğu deneyim ve bilgilerini iş dünyasına aktarmaktadır.

Gökcül, halen Bilgi Üniversitesi Executive MBA Programında Liderlik ve Yönetim Becerileri konusunda ders vermektedir.

Gökcül. ayrıca CSA’ın (Celebrity Speakers Association) ünlü konuşmacılar listesinde yer almaktadır.

"NLP ile KİŞİSEL LİDERLİK KİTAPLARI" serisi Alfa ve Kapital Yayıncılık, 2005, 2007

KİTAPLARI

Süper Beynin Sırları - Banu Gökçül

Süper Beynin Sırları, 2019

Sizi engelleyen her şeyden şimdi jet hızıyla kurtulun! Ağrılar, korkular, kaygılar, yetersizlik, değersizlik, suçluluk, asş acısı, panik atak...
Bazı kitaplar okunmak, bazıları ise yaşanmak için yazılmıştır. Süper Beynin Sırları kitabını herkesin yaşamının parçası haline getirmesini ve yaşamına uyarlamasını diliyorum. Bu sayede o hep özlediğimiz, “daha iyi bir hayat” ve “daha iyi bir dünya” arzusuna doğru büyük bir adım atmış olacağız.
- Prof. Dr. Sinan Canan, Neuroscientist Üsküdar Üniversitesi -

Şimdi Satın Al
Stratejik İlişki Kurma - Banu Gökçül

Stratejik İlişki Kurma: MÜZAKERE 2015

“İşte, evde, satışta... İstediğiniz sonuçları elde etmek istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken bu kitaptaki mükemmel ipuçlarını uygulamak.” -Hürriyet Bu kitap konuşmanın gücünü harekete geçiriyor. Mutlaka okunmalı. İnsanlar üzerinde kendi etkinizi fark edeceksiniz.” -Veyis Ateş, Habertürk “Patronların Koçu... Patronların kılavuz kaptanı, başarılı Miizakere'nin sırlarını açıklayor.” -Para “Karizma ve Liderlik becerileri geliştirme konusunda Türkiye'nin en başarılı mentoru.” -Fortune Dergisi

Şimdi Satın Al
Gözler Üzerindeyken Başarmak - Banu Gökçül

Gözler Üzerinizdeyken Başarmak: SUNUM 2012

Okul ve iş hayatımız boyunca sürekli olarak sunum yapmak zorunda kalıyoruz. Özellikle son dönemde eğitim sistemi bizi gerçek hayatta karşılaşacaklarımıza karşı daha hazırlıklı hale getirmeye başladığı için sınav yerine sunum yapma alışkanlığı hızla yerleşiyor. İş yaşamında ise her kademeden çalışan, sunum yapma zorunluluğu ile her an karşı karşıya. Sunum yapmak, günümüz iş dünyasında, hangi sektörde olursanız olun, görevin çok önemli ve kaçınılmaz bir parçası olarak öne çıkıyor. Projelerin etkili bir şekilde aktarılması için gerekli olan sunum becerilerini kazanmak, bu anlamda sadece eğitimciler için değil, her sektörde çalışanlar için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca liderlik becerilerinin en önemlilerinden biri de etkili sunum yapabilmeyi kapsar. İşte bu kitap bu nedenle öğretmenler, öğrenciler ve her sektörde çalışan kişiler için sunum becerilerini artırıcı bir kaynak niteliği taşımaktadır. Sunum yapmak aslında eğlenceli, ödüllendirici ve değerli bir aktivitedir. Yaşamın anlaşılmasına, anlatılmasına ve anlamlandırılmasına katkıda bulunur. Katılımcılar kadar, sunum yapan kişiyi de geliştirir. Hem sunum yapacak kişi için eğlenceli, katılımı artıracak, dinlemeyi kolaylaştıracak bilgileri, hem de sunumu yapan kişinin gerekli etkiyi yaratmak için sahip olması gereken becerileri kazandıracak bilgileri bu kitapta bulacaksınız.

Şimdi Satın Al
Farkındalığın Şifresi - Banu Gökçül

Farkındalığın Şifresi, 2009

Bu kitap, her nefes alma anımızın farkına varmamızı, ayılmamızı ve 'kendimize oynadığımız tüm oyunlardan, kandırmacalardan kendimizi sıyırmamızı sağlamak ve sadece kendi kendinizin efendisi olabilmeniz amacı ile yazılmıştır. Kim olduğumuzu biliyor muyuz? Ne istediğimizin farkında mıyız? Seçeneklerimizi görebiliyor muyuz? Seçimlerimizi ne kadar denetleyebiliyoruz? Bizi harekete geçiren, durduran ya da engelleyen şeyleri fark edebiliyor muyuz? Bu kitapta, rafine bir hayat için gerçek ipuçlarını bulacaksınız. Çünkü NLP, ne olduğuna değil, nasıl olduğuna çözüm üretir. Sormadığımız sorulan sordurup yeni cevapları, dolayısıyla yeni eylemleri görmemizi sağlar. Seçim yapmanın gücünü kavrayınca yaşam sevincine ve umuduna; öğrenme, değişme ve cesaret mekanizmasının prensiplerini kavrayınca da yaşamlarımız üzerinde hâkimiyete sahip oluruz.

Şimdi Satın Al